Duben 2011

snadno se vládne

26. dubna 2011 v 23:42 | vymylimimozek
Snadno se vládne
ovcím a pštrosům
a samospádně
hnědým nosům.

výpeček z Bernharda Schlinka

26. dubna 2011 v 23:41 | vymylimimozek
Margaretina lehkost, mírnost, veselost ho popuzovaly. Byla to veselost prosťáčků a mírnost šťastlivců, kteří jsou ve světě doma, aniž se k tomu musí propracovat.

To ponocování!

26. dubna 2011 v 4:54 | vymylimimozek

Voda

26. dubna 2011 v 0:34 | vymylimimozek

výpeček z Ferdinanda Lassalle

23. dubna 2011 v 1:36 | vymylimimozek
Neukazuj nám cíl, aniž bys ukázal cestu. Neboť cíle a prostředky jsou na zemi tak propleteny, že změníš-li jedno, změníš i druhé. Každá jiná cesta vede v mysli k jiným cílům.

výpeček z Tima Tzouliadise 13

23. dubna 2011 v 1:32 | vymylimimozek
V polovině devatenáctého století psal ruský spisovatel Alexandr Gercen o své obavě z ,,Čingischána s telegrafem" a nikdy nepředpokládal, že Stalin jeho předtuchu předčí.
V roce 1923 napsal Vladimír Zazubrin povídku, která se jmenovala ,,Tříska", v níž napsal:
Budoucí ,,osvícené" lidské společnosti se budou zbavovat svých přebytečných nebo zločinných příslušníků prostřednictvím plynových komor, různých kyselin, elektřiny nebo smrtících bakterií. Nebudou pak žádné sklepy a žádní ,,krvežízniví " čekisté. Vzdělaní vědci s učeným výrazem v obličeji docela klidně vsadí živé lidi do obrovských retort a zkumavek a všemožnými chemickými sloučeninami, reakcemi a destilací je promění v leštidlo na boty, vazelínu a mazací olej.

Za takové dystopické rozumářství byl Zazubrin za teroru v roce 1938 popraven.
Dnes můžeme pro změnu čekat na ,,Stalina se sítnicovým snímačem" a temně zírat na cestu k vlastnímu zničení. Možná nás naše historické vědomí ochrání před vyvoláním budoucích tragédií elektronického věku, které by konkurovaly tragédiím z naší nedávné minulosti, zabrání našim schopnostem věřit iluzím.

výpeček z Tima Tzouliadise 12

23. dubna 2011 v 1:16 | vymylimimozek
Vladimír Putin koneckonců pořád je bývalý podplukovník KGB. V posledním desetiletí pozorují všímavé oči v ruském politickém prostředí již dlouho nadcházející posuny - signály, které začínají navrácením sovětské hymny a rozhodnutím oslavit výročí Stalinovy tajné služby sérií poštovních známek s portréty šesti agentů NKVD. Tyto varovné náznaky pokračovaly použitím Stalinova portrétu pro kampaň vládní strany ,,Jednotné Rusko".
Po dvou volebních obdobích Vladimíra Putina existuje v Rusku demokracie jen předstíraně, v podobě, jakou vyžaduje předstírání její existence. Svobodný tisk dávno umlčely vraždy ruských redaktorů a novinářů, kteří pomalu pochopili, jaká pravidla hry platí v novém řádu.

výpeček z Tima Tzouliadise 11

23. dubna 2011 v 1:05 | vymylimimozek
V březnu 1954 zaměstnanec jedné německé exportní a importní firmy odhalil štítek zabalený ve svazku usní vyvezených ze Sovětského svatu. Štítek byl dřevěný obdelníček asi pět centimetrů dlouhý a tři centimetry široký s okrouhlým otvorem vyvrtaným na kraji - podobal se těm, jaké užívaly úřady gulagu k identifikaci těl mrtvých vězňů. Dřevěný štítek přijala jako důkaz místní policejní stanice, která to oznámila americkému vojenskému velitelství v Heidelbergu. V maličkém dopise na obou stranách destičky byla anglicky napsána zoufalá prosba:JSEM VE VĚZENÍ V RUSKU. JDĚTE NA NEJBLIŽŠÍ POLICEJNÍ STANICI A OZNAMTE TO. VĚC ŽIVOTA A SMRTI. ZACHRAŃTE PROSÍM MNE A VŠECHNY OSTATNÍ. KRISTIAN HJALTSON.
Místo aby se z nalezeného vzkazu stal hlavní titulek v novinách po celém svobodném světě, byl poslán přímo na americké ministerstvo zahraničí, kde anonymní úředník vložil destičku do obálky označené ,,důvěrné" a malinký artefakt dějin zmizel v archivech. Ležel tam a čekal na nové ohhalení ještě desítky let poté, co život Kristiana Hjaltsona skončil.

výpeček z Tima Tzouliadise 10

23. dubna 2011 v 0:52 | vymylimimozek
Zatímco Stalin požadoval návrat všech sovětských občanů ,,bez výjimky" do sféry sovětské moci, o nové administrativě Harryho S. Trumana se to říct nedá.

výpeček z Tima Tzouliadise 9

23. dubna 2011 v 0:49 | vymylimimozek
Během poválečných deportací bylo ve svobodné Francii s pomocí francouzské policie vypátráno na čtyřicet tisíc Rusů.
Ve Fort Dixu v New Jersey vypukla vzpoura, když se sovětští váleční zajatci dozvěděli, že mají být repatriováni. Musel být použit slzný plyn a střelba, než se zajatci podvolili. Tři muži byli v barácích nalezeni oběšení a sedm dalších si přivodilo zranění, aby mohli být hospitalizováni.
Britské úřady se uchýlily k podvodu. Jedna zajatecká kozácká skupina dostala spojenecké uniformy a bylo slíbeno, že devadesát tisíc mužů bude moci sloužit v britské armádě. Pak požádali kozáky, aby odevzdali zbraně, než dostanou standardní výzbroj. Když byli kozáci odzbrojeni, byli předáni NKVD. Protože NKVD neměl patřičné lidské síly a nemohl vězně střílet rovnou na místě, zůstal zákrok na americké a britské vojenské policii, která zajatce slzným plynem a obušky donutila nastoupit do vlaků.